Zdravý životní styl

microsoftteams-image-16.png

22. 12. 2022

Energetické nápoje, elektronické cigarety, nezdravé (ne)stravování, nedostatek pohybu, hygiena… Témata, která jsme v 7., 8. a 9. třídě probírali v hodinách VZK a OV.

S deváťáky jsme si rizika energeťáků  vysvětlili  za použití prezentace, videí, ale i malé ochutnávky, kdy si dva žáci vyzkoušeli vypít vodu oslazenou celkem čtrnácti kostkami cukru, které mimochodem obsahuje právě JEDEN energetický drink. Moc si pochutnali.

Výživa a její dopad na naše tělo – to bylo téma žáků 7. ročníku. Seznámili jsme se s výživovou pyramidou, zorientovali jsme se v ní a sestavovali jsme ten správný jídelníček. Žáci si zapisovali tři dny svoje jídlo a v hodinách jsme to vyhodnocovali. Byli překvapeni, kolik toho celkem za den sní mimo pěti porcí jídel denně a jak málo se v jejich stravě vyskytuje ovoce a zelenina. Také jsme si začali hlídat pitný režim, který byl u některých jedinců hrubě nedostatečný. Řekli jsme si, kdo a jak může být postižen mentální anorexií a bulimií a co to vlastně je.

Hygiena – téma, které je velmi intimní a osobní. Osmáci jej ale uchopili s vtipem a humorem a vytvářeli jsme reklamní sdělení, které nakonec sehráli jako scénky, jak o sebe pečovat, popřípadě jak naznačit někomu, že jeho hygiena je nedostatečná.

Zdravý životní styl je nevyčerpatelné téma, o kterém se můžeme bavit pořád. A my už se na to společně všichni těšíme!!

Mgr. Jiřina Novotná