Šesťáci v Lipce

lipka-6tr-22-1.jpg

14. 09. 2022

V pátek 9. září 2022 jsme s žáky 6. třídy navštívili školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka v Brně. Cílem bylo upevnění třídního kolektivu a zároveň rozšíření obzorů hravou formou.

Pro 6. třídu byl připraven program Skryto za palmami, který žákům přiblížil problematiku pěstování palmy olejné, vliv rozsáhlých plantáží na mizení vzácných ekosystémů a živočišných druhů. Žáci s využitím indicií pátrali po osudech cestovatele Toma a pracovali s mapou, atlasem či souřadnicemi. Absolvovali také dvě simulační hry, během nichž pocítili vyčerpání živočichů při hledání potravy nebo bezradnost obyvatel indonéské vesnice. Na závěr společně popsali příčiny problému a hledali možná řešení.
Účast na akci i doprava autobusem byly placeny z projektu.

Celkově se nám akce moc líbila a vládla všeobecná spokojenost. Žáci si odnesli řadu společných zážitků a ještě se naučili něco nového. Moc děkujeme a jako bonus si doma zkusíme upéct ovesné sušenky!

Recept:
V míse smícháme 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek ovesných vloček, ¼ hrnku cukru, 1 vejce, ½ rozpuštěného másla a ½ lžičky jedlé sody. Podle chuti přidáme skořici, rozinky, brusinky, slunečnicová semínka, lněná semínka nebo ořechy. Těsto vypracujeme a na plech klademe menší placičky. Pečeme v troubě asi 10 minut na 180 °C.

Fotky z akce můžete vidět zde.

Mgr. Jindřich Juráš