Ponožkový den ve škole

ponozkovyden23-4.jpg

22. 03. 2023

21. března je datum, k němuž je přiřazen Světový den Downova syndromu a z něho poté vyplývající Ponožkový den.

Školní družina letos poprvé v naší škole vyzvala děti i dospělé k této akci. Heslo pro všechny na tento den znělo: „Obleč si na každou nožku jinou ponožku“.  K našemu překvapení s různými ponožkami v tento den chodilo nejen spousta dětí, ale připojili se i dospěláci. Tímto bychom chtěli všem poděkovat za účast a podporu „Downíků“.

Onemocnění Downovým syndromem je způsobeno trisomií = ztrojením 21. chromozomu (proto datum 21. března). V průměru se s tímto onemocněním v ČR narodí ročně 50 dětí. „Downíky“, jak se jim říká, poznáme na první pohled – menší podsaditá postava, široké ruce s krátkými prsty, kulatá hlava s plochým obličejem, atd. Onemocnění způsobuje i pomalejší mentální vývoj (mentální retardaci). Proto lidé v tento den nosí po celém světě každou ponožku jinou a toto onemocnění si připomínají. Ponožky byly zvoleny jako symbol proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění  - poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek poté symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých.