Matematické hry venku

mt-hry-venku23-5.jpg

26. 06. 2023

Ve dnech 19. 6. – 23. 6. se vydali žáci 8. A, 9. A, 9. B a 7.B s paní učitelkou Pospíšilovou několikrát do parku a na hřiště a učili se matematiku venku.

Vyzkoušeli si hru lovci matematických příkladů, kdy se proměnili v kovboje, nasedli na poníky (spolužáky) a dojeli si na louku pro zadání příkladů na opakování učiva matematiky. Kovbojové spolupracovali v týmech a podle toho, v jakém pořadí ulovili a vyřešili daný příklad, tak získali jiný počet bodů do hry.

Žáci se 5 krát vydali na matematické safari. Čekal je autobus a odjížděli někam daleko, stejně jak se jezdí do Afriky na africké safari? Nikoliv. Společně se vydali do parku, kde si zahráli nově vytvořenou hru matematické safari. V této běhací hře si žáci procvičili vzorce rovinných útvarů a těles. Vzorce či jejich názvy byly napsány na kartách a rozházeny na louce. Žáci obdrželi karty s neznámými veličinami a, r, o, V, S…, které se vyskytovaly ve vzorcích. Jejich úkolem bylo vybrat si jednu kartu se vzorcem, zjistit název vzorce, najít všechny spolužáky, kteří měli kartičky s neznámými ze vzorce a společně odnést kartu vyučující. Ta zkontrolovala správnost vzorce, jeho název i to, zda ho žáci skutečně složí ze svých písmen a číslic. Za splnění úkolu byli žáci odměněni tečkou na ruku a následně i sladkou odměnou.

Osmáci si venku (a deváťáci v učebnách) zahráli i několik matematických divadel. Při nich dostali herci scénáře s krátkými divadelními scénkami, ve kterých vystupovali různá tělesa či rovinné útvary. Ostatní žáci měli pozorně sledovat děj a uhodnout, které geometrické útvary herci představují. Divadla měla velký úspěch a byla provázena potleskem.

Žáci se aktivně zapojili do her, zkoumání a dramatizací a dle jejich reakcí je výuka venku i bavila. To můžete posoudit i podle připojených fotografií.

Mgr. Ivana Pospíšilová