Když se řekne čeština…

cestina.jpg

21. 12. 2023

…spousta lidí si představí psaní diktátů nebo recitování dlouhých básniček. U nás ve škole se však snažíme, aby i v hodinách českého jazyka byla činnost rozmanitá a kreativní. Aby děti hodiny mateřského jazyka bavily. A aby také byly prakticky přínosné – to jsme si natrénovali v šesté a deváté třídě koncem listopadu, kdy jsme napsali dopis Ježíškovi. Sami musíte uznat, že se jedná o dovednost velmi důležitou, kterou člověk potřebuje každý rok v adventu. Tedy i praktickou. Aby to však děti neměly až tak lehké, nesměly psát Ježíškovi žádost o hmotné věci. A vznikla z toho řada úžasných myšlenek a postřehů dokazujících, že děti velmi bedlivě pozorují a vyhodnocují prostředí, ve kterém žijí, a situace, které zažívají. Přitom však dokážou udržet optimismus a víru v to dobré, jak o tom svědčí věta jednoho šesťáka: „Musíme mít úsměv na tváři prostě proto, aby se i ostatní smáli na nás.“

….nemusí to vždy znamenat, že se příslušníci našeho národa mezi sebou  bez problémů domluví. Rodiče starších dětí jistě vědí, že mluvíme zejména o mezigeneračních informačních šumech, což je laskavé označení faktu, že mladí často nerozumějí některým starším a dnes méně používaným slovům, zatímco my starší zase nerozumíme některým slovům a především zkratkám, které ta dnešní mládež používá. Naše mládež s námi ale komunikovat evidentně chce, proto nám deváťáci v hodinách češtiny sestavili slovník náctiletých, který zachycuje a překládá nejčastější perly z jejich současné mluvy a umožňuje těm dříve narozeným držet krok s moderními proudy v komunikaci. Máme prostě hodné děti. J

….může to znamenat i klání na celostátní úrovni. Hovoříme zde o olympiádě v českém jazyce. Zatím tedy o jejím školním kole, které letos bylo plně obsazeno. Zúčastnilo se celkem 17 žáků z osmého a devátého ročníku. Nejlepšími řešiteli a postupujícími do okresního kola letos jsou Kristýna Fabiánová a Nathan Mehović, oba z 9. třídy. Okresní kolo se bude konat v únoru ve Znojmě a my budeme oběma našim reprezentantům držet palce.

Mgr. Drahomíra Brzobohatá