Exkurze do muzea v Moravských Budějovicích

museummbuv23-1.jpg

23. 09. 2023

Ve středu 20. 9. 2023 se šesťáci a deváťáci se svými třídními učitelkami a paní asistentkou vypravili do nedalekých Moravských Budějovic. Naším cílem bylo Muzeum řemesel Moravské Budějovice a také jsme chtěli trošku víc poznat svoje okolí. Autobusem většina z nás dojíždí do školy, ale vlakem někteří ještě nejeli. Nejvyšší čas to napravit. Ale nezanedbali jsme ani přípravu – žáci obou tříd si před cestou vyzkoušeli vyhledávání v jízdním řádu a také jsme si do mobilů stáhli aplikaci s geolokační hrou Trable s hrabětem Schaumburkem, díky které jsme chtěli poznat zajímavé body Moravských Budějovic.

V sedm ráno už s námi motoráček uháněl na trati Znojmo – Okříšky. Po příjezdu do Moravských Budějovic jsme se přesunuli z nádraží ke kostelu, kde je začátek trasy hry stažené do mobilů. Protože všichni nemají stejné technické možnosti, vytvořili jsme skupinky, ve kterých byli jak šesťáci, tak deváťáci. Ti dostali mladší děti pod ochranná křídla a mohli se vydat na putování centrem města. Vedla je stažená aplikace a díky ní se žáci dozvěděli i mnohé o historii města.

Po návratu na start, a tedy navštívení skoro všech bodů, naše kroky vedly do muzea, abychom se seznámili s tradičními řemesly, z nichž mnohá již dnes vymizela. Téměř všechny místnosti této stálé expozice disponují i interaktivními prvky, takže si děti mohly vyzkoušet, jak se plete vánočka, sestavit převodovou soustavu či vyfotit se u kloboučníků s dobovými pokrývkami hlavy. Na závěr nám promítli krátké dokumenty o starých řemeslech, které byly natočeny v Budějovicích či blízkém okolí a vystupují v nich dosud žijící mistři řemeslníci. Ještě jsme zavítali do venkovní expozice, do Masných krámů, a pak už byl čas se posilnit dobrým obědem a pomalu se vydat na cestu na nádraží. Den jsme si parádně užili a přesvědčili jsme se, že spolupráce starších s mladšími může být nejen přínosná, ale i zábavná.

Fotky z této akce můžete vidět zde

Mgr. Drahomíra Brzobohatá